טליה מוקמל - פרס אדמונד רוטשילד לעיצוב

טליה מוקמל

2021

עיצוב מוצר

טליה מוקמל (נ' 1985) היא מעצבת ויוצרת רב תחומית. בעבודותיה מנהלת דיאלוג בין פרקטיקות מן עולם התעשייה לבין פרקטיקות של מלאכות יד שונות, ונעות על הטווח שבין קראפט, עיצוב חפצים, מחקר חומרי ואמנות.

מתוך הצהרת כוונות:

״גוף עבודותיי מורכב מאובייקטים פיסוליים ומיצבים המשלבים תהליכי ייצור מודרניים ומסורתיים המבטאים את הדיכוטומיה התרבותית בה גדלתי. ההיסטוריה האילמת של משפחתי המורחבת והחיים בסביבה חברתית-תרבותית מורכבת מגדירים את מרחב המחקר והעשייה בתוכו אני עומלת בחיפוש אחר זהות מקומית ואישית.״

נימוקי השופטים:

"פרס אדמונד דה רוטשילד לעיצוב מוענק לטליה מוקמל, המציגה גישה ייחודית לעיצוב חפצים וחקירתם. גוף העבודות שמציגה מוקמל בשלב כה מוקדם בדרכה המקצועית מרשים באיכותו, בעומקו ובמגוון הרעיוני, האסתטי והחומרי שבו.

הוועדה מצאה ערך רב בעבודותיה של מוקמל, המגלמות אסתטיקה מקומית מאוד שמשכילה להיות רלוונטית בהקשרים אוניברסליים מבלי לאבד את אופיה. בפרויקטים השונים שהציגה בוחנת טליה מוקמל תרבות ותעשיה מקומית בדייקנות ובתעוזה, ומרחיבה בפועלה את שדה עיצוב המוצר.

עבודותיה המחקריות של מוקמל מתאפיינות בחופש יצירתי ובשזירה מרהיבה של המסורתי והעתידי, מהלכות על החבל הדק שבין עיצוב מוצר והדיסציפלינות השכנות, וב