דניאלה שריה - פרס אדמונד רוטשילד לעיצוב

דניאלה שריה

2022

עיצוב טקסטיל, אופנה ותכשיטים

ילידת 1988, מעצבת תכשיטים בוגרת תואר ראשון בעיצוב תכשיטים ותואר שני בעיצוב ממכללת שנקר. בעשייתה העכשווית, שריה בוחנת את הפעולות שאנו עושים כדי להשתייך ומעלה שאלות על דיכוי שנעשה דרך אסתטיקה ויופי, שהן תכונות תלויות חברה וחינוך, ומאתגרת את התפקיד שמשחק התכשיט בתוך כל אלו.

מתוך הצהרת כוונות:

״אנחנו יכולות להבין את התכשיט באופן כפול, מחד הוא אובייקט שקיומו תלוי בגוף, פיזית ומשמעותית, ומתחבר באופן ישיר לאדם הפרטי, העונד אותו ולהבעה אינדיבידואלית. אך מצד שני, הוא פונה החוצה ומתקשר עם הסביבה, עם מאפיינים עיצוביים ומסורת תרבותית ואסתטית המצויים בו, ומאחדים בינינו.״

מתוך נימוקי השופטים:

"פרס אדמונד דה רוטשילד לעיצוב מוענק לדניאלה שריה, על יצירתה החדשנית והרדיקלית כצורפת ומעצבת תכשיטים רב תחומית.

עבודתה העשירה מציגה מחקר ניסיוני במערכת היחסים שבין התכשיט לגוף העונד אותו. ניסוי זה מתבטא בעבודות שמלהטטות בגבול שבין אובייקט ופעולה, גבול שנדמה כברור ומוחלט – אך במרחב היצירתי של שריה הופך לקו גמיש ומלא אפשרויות דינמיות.

יצירתה של דניאלה שריה מבטאת מחויבות כנה לתחומי היצירה בה היא מוצאת דרכים מקוריות ורלוונטיות לבטא את ה "אני מאמין" שלה. זה מאפשר לה לנוע על הציר שבין עיצוב – אמנות – אומנות. היא משלבת חשיבה יצירתית לצד העזה קונספטואלית ולעיתים קרובות מאוד פורצת את גבולות הז'אנר בו היא יוצרת. סגנונה ייחודי, מעודכן ומקפל בתוכו מינימליזם, קלאסיקה ותפיסה עכשווית.

שריה מביטה במסורות הצורפות ועיצוב התכשיטים בעיניים רעננות, ונעזרת בידע ובהקשרים בתולדות התחום כבסיס יציב להתנסות וללקיחת סיכונים. היא משלבת בין חומר, מדיה, אינטראקציה ותנועה. בכך היא פורצת דרך ומבססת נישה אינטרדיסציפלינרית לעתיד לבוא.

בזכות עבודתה הייחודית, וכן בזכות ההקשרים החברתיים בהם היא קושרת את פועלה המרתק, בחרה ועדת השיפוט להעניק לדניאלה שריה את פרס אדמונד דה רוטשילד לשנת 2022 בעיצוב טקסטיל, אופנה ותכשיטים, בקטגוריית מעצבת צעירה."