גלי כנעני - פרס אדמונד רוטשילד לעיצוב

גלי כנעני

2022

עיצוב טקסטיל, אופנה ותכשיטים

ילידת 1968, מעצבת טקסטיל ותיקה ופעילה בשדה המקומי, אמנית ומרצה בכירה במחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר, בה סיימה את לימודיה לפני 30 שנה. גלי כנעני פועלת מתוך כבוד גדול להיסטוריה, למליארדי שעות אדם של אלה שהיו כאן לפנינו – שארגו, רקמו, ליבדו, צבעו והדפיסו, שיכללו את כל הטכנולוגיות האלה ללא הרף ויצרו את המגוון האדיר של טקסטיל בעולם.

מתוך הצהרת הכוונות:

״הטקסטיל, שנמצא מסביבנו יותר מכל חומר או מדיום אחר, משעת היקיצה ועד שאנחנו הולכים לישון, מלידה ועד מוות בכל תחנות החיים, במופעו היומיומי (ג'ינס וטי-שירט, מגבת, שטיח, מצעים) או החגיגי (בגדי חג וטקס, שטיחי קיר מפוארים), הפך עבור רבים כמעט לשקוף. הוא שם אבל לא נותנים את הדעת על העובדה שמישהו עיצב אותו והוא אינו תולדה אוטומטית של המכונה.״

מתוך נימוקי השופטים:

"פרס אדמונד דה רוטשילד לעיצוב מוענק לגלי כנעני על גוף יצירה מרהיב בתחומי הטקסטיל שמרחיב מחד את גבולות התחום ומעמיק מאידך את חקר העומק המקצועי הנלווה לו. באמצעים הפשוטים העומדים בבסיס תחום הטקסטיל מראשיתו, מצליחה גלי, להגות ולפתח שיטות מחקר ויצירה חדשניות ומפתיעות, המדגימות ידע והבנה מעמיקים בתחום. בכך, היא הופכת למומחית ייחודית, אשר בוחרת לשתף בידע הרב שלה ואינה מסתפקת במיומנות הטכניקה הקיימת, אלא מקפידה לאתגר, להרחיב ולשתף את הידע הקיים בתחומה.

יצירותיה מאכלסות קשת רחבה של שימושים, מדיות והקשרים, החל מאובייקטים פואטיים ועד מיצבי ענק אדריכליים. במלאכת מחשבת היא פורמת ואורגת מחדש אלמנטים מפתיעים במרחב הסובב אותנו – בגדים שהושלכו לאחר שימוש, שאריות תעשייה, חומרים יקרי ערך ואפילו ספרים. ברגישות רבה מפנה כנעני את תשומת הלב אל הטקסטיל, מדיום צנוע המלווה את האנושות מראשיתה וארוג בכל תחנות חיינו, וביכולתו להיות מנחם ומרהיב כאחד.

בעבודותיה ניכרת אהבה לחומר ולמדיום, לטכניקה ולחפצים, ורגישויות אלה מהדהדות לסביבתה. כל פריט מרמז על ענווה וכבוד למסורת תחום הטקסטיל, שמעורבות בה אין ספור שעות מלאכת ידי אדם, בתקופות קדומות וגם כיום.

בזכות מומחיות ייחודית זו ועבודתה המרשימה, בחרה ועדת השיפוט להדגיש מעצבת חוקרת זו ולהפנות תשומת לב אל מפעלה החשוב. לכן, זוכה גלי כנעני בפרס אדמונד דה רוטשילד לעיצוב טקסטיל, אופנה ותכשיטים 2022, בקטגוריית מעצבת בכירה."