גיא שגיא - פרס אדמונד רוטשילד לעיצוב

גיא שגיא

2020

עיצוב תקשורת חזותית

יליד 1968. מעצב גרפי עצמאי, מרצה ותיק וחבר סגל במחלקה לעיצוב תקשורת חזותית בבצלאל. בוגר המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל (1994) ובעל תואר שני באיור, School of Visual Arts, ניו יורק.

פועל כמעצב כ־25 שנים, במהלכן הציג בעשרות תערוכות מקומיות ובינלאומיות, פרסם בכתבי עת רבים, השתתף בהרצאות בכנסים וזכה בפרסים. בוחר באופן מודע פרויקטים שונים ומגוונים ככל האפשר, על מנת לאתגר את המחשבות ולמצוא אלטרנטיבות ופתרונות חדשים בכל פעם. מגדיר את עבודתו כמעצב כפרקטיקה רב־מימדית.

״אני מאמין בחוזקה בכוחם של סיפור ונרָטיב, שנמצאים ביסוד המהלך העיצובי ומחכים להתגלות, להתפענח על־ידי הצופה. עוד יותר אני מאמין בכוחן של מילים; בגלגול האותיות למילים, המילים למשפטים, ובטרנספורמציה משפה ורעיון לאובייקטים של עיצוב.״


נימוקי השופטים:

גיא שגיא מציג גוף עבודות מרתק ומרהיב בהיקפו ובאיכותו, המותיר רושם עז על המתבוננים בו. במגוון עבודותיו מפגין גיא כשרון יוצא דופן בכל אחת מהזירות והמדיומים בהן הוא פועל – עיצוב ליישומים שונים, איור, טיפוגרפיה, מיתוג מסחרי, עיצוב לתרבות ומדיה אינטראקטיבית.

גיא הוא מעצב מקורי, חקרני ושופע, המייצר חיבורים רגישים, אינטליגנטיים ובלתי צפויים בין דימוי לטקסט ובין יצירה גרפית לפורמט ולמרחב בו היא מתקיימת. תוצרי עבודתו מתעלים כולם לרמת הביצוע הגבוהה ביותר ולאיכויות נדירות. ניכר כי עולם הדימויים וההקשרים שלו הוא תולדה של חקר מעמיק, המצטט ומכבד טכניקות מן העבר, אשר עוברות תחת ידיו עדכון ורענון, ומתגלמות מחדש במופע מרהיב.

בניסיון לחפש הגדרה שתוכל לתאר את עשייתו ניתן לומר כי גיא הוא מעצב, יוצר, אמן ובעל מלאכה החוגג את התקשורת החזותית ברמה הגבוהה ביותר, ומייצר הקשרים מרגשים בין העיצוב הגרפי המסורתי לבין זה העכשווי והעתידי.