אסתר קנובל - פרס אדמונד רוטשילד לעיצוב

אסתר קנובל

2022

עיצוב טקסטיל, אופנה ותכשיטים

ילידת 1949, מעצבת תכשיטים ותיקה ומוערכת, בוגרת התואר הראשון במחלקה צורפות בבצלאל ולימודי תואר שני ברויאל קולג׳ לונדון. אסתר קנובל בוחרת את החומרים במרחב שבין המסורתי/הגבוה, כסף זהב ואבנים טובות, והנמוך וחסר הערך, כמו עלי ורדים ופחיות שימורים בשימוש חוזר. שמה את עצמה במקומות ששליטה פוגשת חוסר שליטה ולא נודע, משבשת טכניקות מסורתיות וממציאה חדשות.

מתוך הצהרת הכוונות:

״עבודתי צומחת בזיקה לזרמים מושגיים המשפיעים על יצירה בתחום הצורפות החל מראשית המאה ה20 ובהקשבה למצב של אי נחת מתמשכת המאפיין את מערכת היחסים שבין המשמעות של אמנות ומלאכה.״

נימוקי השופטים:

פרס אדמונד דה רוטשילד לעיצוב מוענק לאסתר קנובל בזכות עבודתה היצירתית והעקבית. גוף עבודותיה של אסתר קנובל מציג עושר יצירתי, ומעיד על גמישות מחשבתית מרתקת. עבודתה צומחת בזיקה לזרמים מושגיים המשפיעים על היצירה בתחום התכשיטים ומתמקדת בשאלות עקרוניות ורלוונטיות הנחקרות באינטנסיביות לאורך מאה השנים האחרונות: האם הצורפות ועיצוב התכשיטים יכולים לעמוד ברשות עצמם כאמנות לכל דבר, ומה בין אמנות כזו ובין אמנות שימושית?

בקו עדין מזמינה יצירתה של קנובל את הצופים לעקוב אחר סיפור משותף לכולנו, להשתהות מול דימוי או זכרון של חומר מקומי, ומובילה אותנו למרחב מדומיין שבין הכאן ועכשיו לפנטזיה ואגדה. כתב ידה האישי נשאר מובהק ומזוהה במעבר בין מלאכת היד לצד טכנולוגיות מגוונות, בחומרים שונים, ובמדיומים נוספים על הצורפות הקלאסית כמו תחריט, קרמיקה ואמייל על ברזל יצוק.

קנובל בוחנת את מושג ה'ערך' בתכשיטים כאשר היא בוחרת חומרים במרחב שבין המסורתי/הגבוה, כסף זהב ואבנים טובות, ובין הנמוך וחסר הערך כביכול. כל החומרים, בין אם הם יקרי ערך או חפצים של חיי יום יום, או חומרים מתכלים, זוכים על שולחנה של קנובל ליחס של כבוד ולטיפול מעמיק ורגיש. מגוף עבודותיה עולה מהות מובחנת, קו ייחודי שהפך בחמשת העשורים האחרונים לבסיס יציב בתרבות החזותית המקומית, עליה נשענים מעצבות ומעצבים רבים.

בזכות הסקרנות הבלתי נדלית, רציפות עשייה יצירתית ותרומתה החשובה לשדה הצורפות המקומי והבין לאומי, זוכה אסתר קנובל בפרס אדמונד דה רוטשילד לשנת 2022 בעיצוב טקסטיל, אופנה ותכשיטים, בקטגוריית מעצבת בכירה."